Nośnik: Youtube
Kanał: Warsaw Enterprise Institute
Film: Drożyzna – nowe imię Rewolucji #WWR152
Link: youtu.be/3lJR25w3–E
18 najciekawszych faktów z publikacji:
1.
Już Hammurabi narzucał prawa i obwiązki zachowawczo regulując rynek. Filantrop i miliarder, Irving S. Olds napisał: Ostatecznie wielka przezorność i troskliwość Hammurabiego zdławiła postęp gospodarczy w imperium na wiele stuleci.
2.
Rzymianie za inflację winili Chrześcijan, Niemcy Żydów, a w XVI Europie palono na stosie czarownice. Stworzono nawet indeks, relacji liczby spalonych czarownic od wysokości inflacji.
3.
Politycy rządzący na przestrzeni wieków nigdy nie przyznają się do inflacji.
4.
Ceny to unikalny system komunikacji, który pozwala rynkom alokować pieniądze w sposób najlepiej zaspokający potrzeby społeczne – inflacja rozregulowuje ten system.
5.
Inflacja pogłębia przepaść między bardzo bogatymi, a wszystkimi innymi. Zwykle korzysta na tym bardzo mała grupa ludzi, która przewidując konsekwencję, wcześniej przesuwa swoje aktywa Inflacja karze natomiast dużą grupę ludzi, którzy żyją z pensji i ciułają pieniądze.
6.
Odgórne, rządowe regulacje cen, narzucanie ich maksymalnych poziomów produktów prowadzą do ich braku na rynku.
7.
W 301 roku n. e. Cesarz Doklecjan systematycznie psuł bogatą w brąz monetę, by finansować rozbudowujący się sektor urzędowy, biurokrację, tak długo dodawał liche metale do monety, aż inflacja stała się zagrożeniem. Wtedy zaczął ustalać ceny maksymalne na różne grupy produktów. Kupcy przestali pojawiać się w mieście, uznając biznes za niekorzystny. Na to Cesarz zakazał wyjazdów z miasta, żeby zatrzymać głodową migrację ludzi na wieś. Podzielił ludzi na grupy zawodowe, narzucił zarobki. Ludzie zaczęli uciekać od mało płatnych zawodów – wtedy nakazano dziedziczyć zawód po rodzinie. System demokratyczny rozpad się. Nastała nędza i głód. Ludzie popadali w niedolę. Tak kończy się socjalizm i interwencjonizm.
8.
W latach 30. XX wieku Roosevelt stworzył agencję, która sztywnie regulowała pensję. Sąd Najwyższy musiał dokonać interwencji, by nie doszło do kryzysu. Mimo to kolejny Prezydent Nixon starał się zamrozić ceny w całej gospodarce. Powstała komisja kontroli cen. W efekcie w sklepach brakowało towarów.
9.
Kiedy rząd blokuje ceny – producenci przestają produkować.
10.
W średniowiecznej Francji regulacja cen doprowadziła do czarnego rynku, chłopi dostarczali żywność wyłącznie bogatym. Rewolucja dla mas stała się batem na nich samych.
11.
Do walki z inflacją korzystać można z narzędzi polityki monetarnej oraz fiskalnej. Polityka monetarna działa poprzez podnoszenie stóp procentowych. Podnoszenie stóp to hamowanie gospodarki. 1% zdławionej inflacji to 2% bezrobocia przez rok. Stąd politycy tak bardzo niechętnie po to narzędzie sięgają. Stąd też tarcze, wakacje kredytowe i inne ulgi i dodatki.
12.
Politycy z reguły nie podejmują strukturalnych reform mimo kryzysów, dopiero wielkie transformacje w warunkach katastrof powodują poważne zmiany naprawcze.
13.
W panikę inflacyjną wpadli aktualnie Niemcy, Francuzi i Włochy. Środki przeznaczone na łagodzenie samego wzrostu cen energii w całej Unii to już 0,6 PKB.
14.
Nadchodzące miesiące dla całej Unii będą złe. Recesja zagląda za rogu.
15.
Oprócz znanych nam zmian globalnych, dochodzi także do kryzysu demograficznego. W samych Chinach w niedalekiej przyszłości, 30 lat, ludności w wieku produkcyjnym ubędzie o 20%.
16.
Polska znajduje się w permanentnym kryzysie demograficznym.
17.
Gwałtowny wzrost wydajności wywołany jakimś przełomem technologicznym mógłby uchronić nas przed zapaścią.
18.
Średniowieczna zaraza i zdziesiątkowanie populacji Europy wywindowały koszty pracy, pogrążyło to świat w inflacji, władcy na prędce szukali rozwiązań w obłąkanych rurach, a narody grzęzły w nędzy, co przełożyło się na cykl wojen i niepokojów. Czy nauka z tamtych czasów została wyciągnięta?