Bitcoin co to
Bitcoin co to dowiesz się z tego materiału. Zapraszamy.
Bitcoin co to dowiesz się z tego materiału. Zapraszamy.
Wciąż nie jest za późno, by skorzystać z trwającej rewolucji w świecie finansów i inwestycji, wywołanej przez Bitcoina. Nie zwlekaj z poznaniem niezbędnych faktów i zagadnień, które pozwolą w bezpieczny sposób stać się uczestnikiem tych zmian. Rozmowa o Bitcoinie może przypominać rozmowę o Internecie prowadzoną na początku lat 90. Od Ciebie zależy, czy poznasz i zrozumiesz sens Kryptowalut, co z pewnością przyczyni się do osiągnięcia dużych profitów w nadchodzącej szerokiej adopcji tej technologii.
Zobacz poradnik Bitcoin co to? Kryptowaluty jak zacząć? Podstawy oraz bezpieczne praktyki
Bitcoin to Kryptowaluta. Nie każda Kryptowaluta jest jak Bitcoin, gdyż nie każda Kryptowaluta posiada cechy Bitcoina. Zaznaczenie tego faktu już na samym początku jest bardzo istotne, gdyż ma duży wpływ na bezpieczeństwo naszych inwestycji. Bitcoin jako jedyny jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie jest kontrolowany przez żadną grupę ludzi czy firmę, co ma miejsce w przypadku Altcoinów, inaczej mówiąc, pozostałych Kryptowalut. Decyzje ludzi w procesie zarządzania projektami należącymi do grupy Altcoinów mogą powodować utratę ich wartości – Bitcoin jest wolny od tego ryzyka. Jest to często pomijany aspekt, a historia udowadnia, że kluczowy dla naszego portfela.
Co ważne, podaż Bitcoina to jedynie 21 mln sztuk. Liczba jego posiadaczy i użytkowników na koniec 2022 roku oscylowała koło wartości 1 miliarda. Stanowi to szacunkowe 1/8 ludzkości więc osiągnięto poziom 12% szerokiej adopcji tego aktywa. Warto zadać pytanie, jaka wycena czeka Bitcoina za 10 lat, przy adopcji 90% populacji świata? Mała podaż, duży popyt. Rozmyślając, warto przypomnieć sobie jak wiele decyzji inwestycyjnych z przeszłości można było podjąć w innych sposób i w oparciu o wiedzę z dziś realizować wielkie zyski. Nie warto pozwolić, by historia powtórzyła się w przypadku Bitcoina.
Bitcoin tworzy dla nas okazje. Zanim globalna wycena Bitcoina stanie się stabilna, a technologia znajdzie swoje miejsce w wielkich masach globalnego społeczeństwa, stwarza nam szanse. Cena Bitcoina jest w trybie „price discovery” – cały świat finansjery i biznesu dopiero stara się go poprawnie wycenić.
Wielu inwestorów, firm i instytucji dostrzega wadliwość aktualnego systemu i szuka bezpiecznej przystani dla swoich zarobionych pieniędzy, w celu przeniesienia ich wartość w czasie, a także ich pomnażania. Bezpieczne przystanie to klasycznie kruszce inwestycyjne takie jak złoto, atrakcyjne nieruchomości, wybrane papiery wartościowe czy obligacje.
W 2009 roku nieznana osoba (lub grupa osób, firm bądź instytucji) dostrzegając wadliwość systemu monetarnego oraz znając ograniczenia wynikające z przechowywania i transportu złota w formie fizycznej, czerpiąc z idei tego kruszcu, stworzyła algorytm, internetowy odpowiednik złota, o nazwie Bitcoin. Zbudowany w oparciu o rewolucyjną technologię blockchain, czyli niepodrabialnego zapisu danych, Bitcoin skierował się w stronę szerokiej adopcji instytucjonalnej, a jego szalejące wyceny i rozgłos są tylko dowodem wyjątkowości i zapotrzebowania na takie aktywo.
Bitcoin to rodzaj algorytmu, samosterującego się oraz samoregulującego „programu”, bazy danych, rejestru, którego składniki rozproszone są za pośrednictwem Internetu na komputery i serwery na całym świecie. Bitcoin jest zdecentralizowany, co znaczy, że nie można nim sterować, nie można na niego wpłynąć.
Bitcoin nie występuje w formie fizycznej. Nie występuje w odmianie pozwalającej na kupienie go w formie monet czy sztabek. Mieć Bitcoina, to być inaczej współudziałowcem tego wielkiego sieciowego łańcucha poprzez posiadanie „dowodu własności” czym są klucze prywatne wyłącznie w cyfrowej postaci.
Bitcoin nie ma także swojej oficjalnej siedziby ani centrali, nie ma swojego bezpośredniego przedstawicielstwa. Możemy jedynie nauczyć się bezpiecznie i poprawnie poruszać w świecie tego systemu i stworzonej wokół niego infrastruktury.
Wartość Bitcoina wynika między innymi z kosztów pracy komputerów i serwerów, jaka jest potrzebna do realizacji obliczeń, koniecznych dla obsługi tego wielkiego rejestru. Konieczność poniesienia kosztów prądu oraz elektronicznej infrastruktury zwyczajnie nadaje wartość każdemu Bitcoinowi.
Jak wygląda proces płatności (przenoszenia wartości między użytkownikami) w sieci Bitcoin? Tak tłumaczy ten proces swoim czytelnikom Spiders’web:
Wyobraźcie sobie wioskę w górach, gdzie nie używa się pieniędzy w formie jaką znamy z życia. Kasi podoba się zegarek Basi, a Basia upatrzyła sobie bransoletkę Kasi. Obie panie chcą się wymienić akcesoriami. Zanim do tego dochodzi, w jednym miejscu zbierają się wszyscy mieszkańcy wioski, którzy sprawdzają, czy Kasia jest właścicielką zegarka, a Basia bransoletki (sieć Bitcoina sprawdza w rejestrze (blockchain) fakt posiadania, jeżeli posiadasz, możesz przekazać/sprzedać).
W końcu zgromadzenie (rozporoszona sieć Bitcoina) podejmuje decyzję, że panie mogą wymienić się rzeczami i każdy zapamiętuje (nowy zapis w rejestrze), że teraz Ania ma bransoletkę, a Basia zegarek. Rejestru nie można zmienić, przekłamać, naciągnąć ani edytować poza zgromadzeniem całej wioski (rozproszonymi po całym świecie komputerami i serwerami).
Bitcoin co to? Podsumujmy:
Wartość Bitcoina wynika z kilku czynników, w tym:
Problemy, które Bitcoin rozwiązuje: