Kryptowaluty co to

Kryptowaluty co to? Bardzo łatwo zacząć przygodę z kryptowalutami. Czynności gwarantujące bezpieczeństwo, które należy wykonać na początek można sprowadzić do 3 prostych punktów:

  • Punkt najważniejszy to edukacja
  • Punkt drugi, ważny, to patrz punkt pierwszy
  • Punkt trzeci, kiedy już coś wiemy i potrafimy, to patrz punkt drugi

Bitcoin to kryptowaluta. Nie każda kryptowaluta jest jak Bitcoin, to znaczy, nie każda kryptowaluta posiada cechy Bitcoina. Wyraźne zaznaczenie tego faktu ma duży wpływ na bezpieczeństwo naszych finansów.

Dziś nie wszyscy rozumieją czym są i jak działają kryptowaluty. Z pewnością możemy stwierdzić, że nie jest jeszcze za późno, by przygotować się na nadchodzącą rewolucję, w zasadzie ta rewolucja już trwa.

Rozmowa o kryptowalutach może przypominać rozmowę o internecie prowadzoną na początku lat 90. Od Ciebie zależy, czy dokonasz adopcji na tle wcześnie, by osiągnąć odpowiednie profity z nadchodzącej szerokiej adopcji tej technologii. Podaż Bitcoina to wyłącznie 21 mln sztuk. Liczba użytkowników do końca 2022 osiągnie okrągły 1 miliard. Jest to 1/8 ludzkości, jesteśmy dopiero na poziomie 12% adopcji. Jaka wycena Bitcoina czeka nas za 10 lat, przy adopcji 90%? Zadaj sobie pytanie, jak wiele decyzji z przeszłości można było podjąć inaczej, posiadając wiedzę z dziś.

Nim Bitcoin stanie się stabilny i znajdzie swoje miejsce w wielkich masach globalnego społeczeństwa stwarza nam szanse i okazje. Cena Bitcoina jest w trybie price discovery – cały świat dopiero stara się go poprawnie wycenić.

Kryptowaluty co to

  • Kryptowaluta, rzadziej waluta kryptograficzna – rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem kryptowalutowym miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki

  • Kryptowaluta przez większość państw nie jest uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny, dzięki czemu tworzenie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu (tzw. wydobywanie lub wykopywanie) jest legalne. Zwykle z tych samych powodów nie korzysta z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą, jednak w Unii Europejskiej, wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty są uznawane za prawny środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT i tym samym z VAT zwolnione.

  • Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, jednak istnieje kilka tysięcy innych kryptowalut, które określa się mianem „altcoiny” (alternatywne coiny, w tym uznawana za „młodszego brata bitcoina” waluta ethereum). Utworzenie niektórych z nich miało przy okazji zrealizować inne cele, na przykład namecoin tworzy zdecentralizowany system DNS, a peercoin stara się bardziej równomiernie rozłożyć dochody z wydobywania swych jednostek.

  • Kolejną odmianą kryptowaluty jest tzw. „stablecoin” – jego wartość jest zbliżona do wartości waluty fiducjarnej, a zmienność cenowa jest minimalna. Pierwszy stablecoin BitUSD został wprowadzony w 2014 roku. Najpopularniejszym stablecoinem jest Tether (USDT), który jest zabezpieczony przez dolara amerykańskiego, co oznacza, że jego kurs jest zbliżony do 1 USD. Służy on najczęściej do kupowania innych kryptowalut.

UWAŻAJ NA ALTCOINY. ONE W PRZECIWIEŃSTWIE DO BITCOINA MOGĄ BYĆ STEROWANE. ICH PODAŻ JEST STEROWANA. ICH WYCENA ŁATWA JEST DO ZMIANY PRZEZ RUCHY FIRM, KTÓRE TE KRYPTO AKTYWA REPREZENTUJĄ. HISTORIA POKAZAŁA, ŻE DUŻA CZĘŚĆ ALTCOINÓW NIE PRZEŻYWA DŁUŻEJ NIŻ 4-5 LAT. SZKODA CZASU I NERWÓW – TAKIE RUCHY ZOSTAW SPEKULANTOM.

Ustalmy czym jest pieniądz jaki znamy:

  • Nośnik wartości pracy, straciliśmy czas – otrzymaliśmy pieniądz, pieniądz jest ekwiwalentem wszystkiego, co jest człowiekowi niezbędne do życia
  • Możemy nim umarzać wspólne zobowiązania, to system do umarzania zobowiązań i zależności
  • Papier w naszym portfelu nie prezentuje wartości sam w sobie, nasza wiara, iż jego emitent może pokryć wartość tego papieru jest kluczowa
  • O wartości pieniądza decydujemy MY SAMI, podejmując decyzję jaką i ile pracy za daną ilość pieniądza wykonany, to zjawisko jest określane mianem „wartość pieniądza zabezpieczona produktem społecznym”
  • Inflacja to nie wzrost cen, tylko utrata siły nabywczej papieru w naszym portfelu, wmawia się nam odwrotną narrację, by robić nas głupimi. Ciągły dodruk pieniądza – jego rosnąca ilość w obiegu – powoduje wzrost jego dostępności, rosną pensje bo rosną ceny w sklepach, które rosną, bo rosną pensje pracowników i spirala się rozkręca. Proces w normalnych warunkach 2-5% inflacji wyraźnie widoczny jest dopiero po np. 10 latach (2000-rok pensja 2100 PLN / 2020-rok 3500 PLN)
  • Pieniądz powinien przechowywać wartość naszej pracy w czasie, jednak nie robi tego (zleć wykonanie pracy XYZ za 100 PLN które to 100 PLN otrzymałeś za swoją pracę XYZ 10 lat temu – dziś wykonanie pracy XYZ kosztuje 200 PLN więc siła nabywcza Twoich oszczędności spadła o połowę, nie odkupisz dziś od kogoś pracy XYZ, za swoje 100 PLN uzyskane z pracy XYZ – wartość nie została zachowana, przeniesiona w czasie), gdyż w latach 70 w USA zrezygnowano z połączenia papierowego pieniądza ze złotem (którego jest mało, jest rzadkie, nie każdy może je mieć, stąd jego wartość) i rozpoczął się dodruk, era pieniądza bez pokrycia (w materialnych aktywach), a sama idea została rozpowszechniona na cały świat

Każdy kto dostrzegł wadliwość aktualnego systemu monetarnego szuka zabezpieczeń, skarbców złota w Szwajcarskich górach z prywatnymi lotniskami, rzadkich nieruchomości, inwestycji w biznesy i firmy. Jest nowa opcja, szeroko dostępna, łatwa w przechowywaniu i transporcie. Tak, Bitcoin.

BITCOIN TO INNOWACYJNA SIEĆ PŁATNOŚCI I NOWY RODZAJ PIENIĄDZA

Jak wygląda proces płatności (przenoszenia wartości między użytkownikami) w sieci Bitcoin? Tak tłumaczy ten proces swoim czytelnikom Spiders’web:

Wyobraźcie sobie wioskę w górach, gdzie nie używa się pieniędzy w formie jaką znamy z życia. Kasi podoba się zegarek Basi, a Basia upatrzyła sobie bransoletkę Kasi. Obie panie chcą się wymienić akcesoriami. Zanim do tego dochodzi, w jednym miejscu zbierają się wszyscy mieszkańcy wioski, którzy sprawdzają, czy Kasia jest właścicielką zegarka, a Basia bransoletki (sieć Bitcoina sprawdza w rejestrze fakt posiadania, jeżeli posiadasz możesz przekazać/sprzedać).

W końcu zgromadzenie (rozporoszona sieć Bitcoina) podejmuje decyzję, że panie mogą się wymienić rzeczami i każdy zapamiętuje (nowy zapis w rejestrze), że teraz Ania ma bransoletkę, a Basia zegarek. Rejestru nie można zmienić, przekłamać, naciągnąć ani edytować poza zgromadzeniem całej wioski (rozproszonymi po całym świecie komputerami i serwerami).

Bitcoin co to? Podsumujmy:

  • Rodzaj bardzo bezpiecznego rejestru rozproszonego po całym świecie
  • Bitcoin nie występuje w monetach ani sztabkach
  • Bitcoin nie ma swojej siedziby, nie jest firmą – jest technologią, jak internet
  • Na Bitcoina jako na sieć, nie da się wpłynąć, nie można go dodrukować jak chociażby dzisiejszych pieniędzy, więc nie rozpłynnia się jego wartości
  • Bitcoin rozwiązuje problem złota, jakim jest podzielność oraz łatwość transferu

 

Z czego wynika wartość Bitcoina?

  • Praca sieci wiąże się z kosztem prądu i sprzętu
  • Bitcoina jest zwyczajnie mało, a chętnych do posiadania dużo
  • Adopcja technologii rośnie (rozpoznawalność oraz powszechność używania) jednak dostępność Bitcoina maleje
  • Jest bezpiecznym sposobem przechowywania wartości naszej pracy (posiadanych, wypracowanych „pieniędzy”) w czasie