Kryptowaluty jak zacząć

Rozpoczynając przygodę z kryptowalutami, kluczowe jest zrozumienie podstawowych zasad bezpieczeństwa i dobrych praktyk, aby zabezpieczyć swoje inwestycje i dane. Pierwszym krokiem jest edukacja: zrozumienie, jak działają kryptowaluty, i śledzenie wiarygodnych źródeł informacji. Następnie, wybierając portfel kryptowalutowy, ważne jest, aby zdecydować się na opcję z silnymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak autoryzacja dwuskładnikowa. Przy transakcjach zawsze należy korzystać z zaufanych platform. Dodatkowo, niezbędne jest regularne wykonywanie kopii zapasowych swoich kluczy i przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu, z dala od potencjalnych zagrożeń online i offline. Pamiętaj, aby nigdy nie inwestować więcej, niż jesteś gotowy stracić, i zawsze utrzymywać ostrożność wobec ofert brzmiących zbyt dobrze, aby były prawdziwe, unikając typowych pułapek i scamów związanych z kryptowalutami.

 • PRZECHOWYWANIE

  Przygotuj portfel do przechowywania swoich kryptowalut. Może być to portfel w formie aplikacji lub sprzętowy, przypominający dysk zewnętrzny – to rozwiązanie jest przez nas polecane. Twoje klucze prywatne spoczywają wtedy bezpiecznie bez dostępu do internetu – nie da się ich ukraść. Portfel kup wyłącznie nowy, prosto od producenta, najlepiej bez pośredników. Polecamy ledger.com.

 • BEZPIECZNA GIEŁDA

  Załóż konto na bezpiecznej giełdzie. Polecamy między innymi Binance. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie przyciski, które służą do zakupu i sprzedaży. Upewnij się, że dobrze czytasz wykres, że dobrze wprowadzasz kurs, po którym chcesz dokonać zakupu lub sprzedaży. Nie trzymaj swoich aktywów na giełdzie – czy idąc do kantoru zostawiasz tam swoje pieniądze na przechowanie? Środki wypłacaj na swój Ledger partiami.

 • CIERPLIWOŚĆ I OPANOWANIE

  Nie zaleca się zakupu Bitcoina na krótki termin. Nie zaleca się także gry na dźwigniach. Dźwignie opróżniają nas z kapitału, a krótkoterminowo Bitcoin nie daje przewagi rynkowej jako aktywo inwestycyjne. Z jego historii jasno wynika – kupujemy i zapominamy. Za 10 lat jesteśmy multi-milionerami 😉

 • UWAŻAJ NA ALTCOINY

  Uważaj na altcoiny. One w przeciwieństwie do Bitcoina z reguły są sterowane przez ludzi i firmy. Ich podaż jest zarządzana. Ich wycena jest łatwa do zmiany przez ruchy ludzi i firm, do których te kryptoaktywa należą. Historia pokazuje, że duża część altcoinów nie przetrwała dłużej niż 3-4 lata. Ryzyko takich inwestycji jest olbrzymie – takie ruchy zostaw spekulantom.

Bitcoin to Kryptowaluta. Nie każda Kryptowaluta jest jak Bitcoin, gdyż nie każda Kryptowaluta posiada cechy Bitcoina. Zaznaczenie tego faktu już na samym początku jest bardzo istotne, gdyż ma duży wpływ na bezpieczeństwo naszych inwestycji. Bitcoin jako jedyny jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie jest kontrolowany przez żadną grupę ludzi czy firmę, co ma miejsce w przypadku Altcoinów, inaczej mówiąc, pozostałych Kryptowalut. Decyzje ludzi w procesie zarządzania projektami należącymi do grupy Altcoinów mogą powodować utratę ich wartości – Bitcoin jest wolny od tego ryzyka. Jest to często pomijany aspekt, a historia udowadnia, że kluczowy dla naszego portfela.

Co ważne, podaż Bitcoina to jedynie 21 mln sztuk. Liczba jego posiadaczy i użytkowników na koniec 2022 roku oscylowała koło wartości 1 miliarda. Stanowi to szacunkowe 1/8 ludzkości więc osiągnięto poziom 12% szerokiej adopcji tego aktywa. Warto zadać pytanie, jaka wycena czeka Bitcoina za 10 lat, przy adopcji 90% populacji świata? Mała podaż, duży popyt. Rozmyślając, warto przypomnieć sobie jak wiele decyzji inwestycyjnych z przeszłości można było podjąć w innych sposób i w oparciu o wiedzę z dziś realizować wielkie zyski. Nie warto pozwolić, by historia powtórzyła się w przypadku Bitcoina.

Bitcoin tworzy dla nas okazje. Zanim globalna wycena Bitcoina stanie się stabilna, a technologia znajdzie swoje miejsce w wielkich masach globalnego społeczeństwa, stwarza nam szanse. Cena Bitcoina jest w trybie „price discovery” – cały świat finansjery i biznesu dopiero stara się go poprawnie wycenić.